we WłocławkuKLUB WOLONTARIATU

    Witamy na naszej stronie
Świetlica 'Zacisze'


Świetlica „ZACISZE”
ul. Zakręt 8
Dane teleadresowe

KADRA:
Eliza Kulpa - Pietrzak - Kierownik
Katarzyna Miłek - Starszy wychowawca
Agnieszka Halulko - Kucińska - Starszy wychowawca
Renata Wieczorek - Starszy wychowawca
Piotr Tadych - Młodszy wychowawca
Joanna Morawska - Robotnik gospodarczy

BAZA LOKALOWA:
Powierzchnia placówki wynosi 155,5m²
• Sala komputerowo - sportowa
• Pokój do nauki
• Pokój zabaw
• Pokój wychowawców
• Kuchnia
• Łazienka i ubikacja
• Pomieszczenie socjalne

Świetlica „Zacisze” przy ul. Zakręt 8 we Włocławku funkcjonuje w strukturach MOPR w ramach działu Instytucjonalnej Pomocy Rodzinie. Jest placówką opiekuńczo -wychowawczą wsparcia dziennego działającą w najbliższym środowisku lokalnym dziecka - osiedlu Zakręt.

Wspólne czytanie książek

 W świetlicy „Zacisze” odbywa się szereg zajęć prowadzonych przez wychowawców i opiekunów, których celem jest aktywowanie wychowanków do samodzielnej pracy, poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie, wspieranie rozwoju i umacnianie w procesie podejmowania decyzji.
Realizacja celów odbywa się poprzez: zajęcia warsztatowe, gry i zabawy edukacyjne, trenowanie różnych umiejętności, dostarczanie wiedzy, rozwijanie indywidualnych talentów muzycznych, sportowych i tanecznych, ćwiczenia relaksacyjne, konkursy, turnieje sportowe, imprezy integracyjne, wycieczki krajoznawcze i uroczystości okolicznościowe kultywujące tradycje świąteczne.

Wycieczka do stolicy

W placówce prowadzone są zajęcia z psychologiem, które mają na celu wyposażyć podopiecznych w praktyczne narzędzia ułatwiające społeczne i emocjonalne funkcjonowanie dzieci i młodzieży poprzez nabywanie zdolności komunikowania się z innymi, budowanie pozytywnego obrazu siebie, uczenie się rozpoznawania uczuć, trenowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z innymi, rozwijania wyobraźni i kreatywności oraz promocję zdrowego stylu życia.

Zajęcia na świeżym powietrzu

 W celu tworzenia i umacniania środowiskowych form pomocy dzieciom i młodzieży mających na celu zapobieganie izolacji społecznej i przeciwdziałanie przestępczości w roku 2008 zrealizowano program z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną w ramach otwartego Konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na realizacje projektu placówka otrzymała dotację celową w wysokości 10 000zł.
Świetlica realizuje program „Wychowanie przez sport”. W ramach powyższego programu wychowankowie uczestniczą w zawodach szachowych, biegach przełajowych, unihokeju, siatkówce, koszykówce, wieloboju sprawnościowym, licznych turniejach piłki nożnej (o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, o Puchar Prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku, w Wakacyjnych Turniejach Piłki Nożnej o Puchar Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Aleksandrowie Kujawskim) oraz Mistrzostwach Wojewódzkich w Tenisie Stołowym. Dwukrotnie placówka triumfowała w rozgrywkach wygrywając całoroczną rywalizację. Świetlica jest organizatorem kilku imprez sportowych w ciągu roku. Wspólnie z dziećmi przygotowujemy biegi przełajowe, halowy turniej piłki nożnej i turnieje piłki nożnej na boiskach trawiastych. Przedsięwzięcia możliwe są dzięki finansowaniu przez MOPR jak również hojności prywatnych sponsorów. Ponadto przy placówce funkcjonują dwie drużyny piłkarskie: trampkarze (rocznik 1993- 1994) i młodzicy (rocznik 1995- 1996) grający na szczeblu okręgu włocławskiego (zespół powstał z połączenia zespołu Sadownik Waganiec i wychowanków świetlicy, a występuje pod nazwą ZACISZE/SADOWNIK). Należy również nadmienić, iż reprezentowanie uzależnione jest od zachowania i wyników, jakie uzyskują w szkole. Wychowankowie odnoszą liczne sukcesy i zdobywają wartościowe trofea, a o ich osiągnięciach systematycznie wspominają lokalne media.

Wielobój sprawnościowy

 II miejsce w kategorii dziewcząt

 Drużyna ZACISZE/SADOWNIK

 Trofea zdobyte przez wychowanków świetlicy „Zacisze”

Przeprowadzane w placówkach zajęcia dają satysfakcjonujące, widoczne rezultaty: lepsze funkcjonowanie i współdziałanie w grupie rówieśniczej, wzrost poczucia własnej wartości, lepsze kontakty z rówieśnikami i dorosłymi, zwiększenie poziomu zaufania do innych ludzi, dbałość o własny rozwój, zwiększenie świadomości dotyczącej promocji zdrowego stylu życia i strategii radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wzrost poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje życie. 

poleć artykuł wersja do druku

Galeria
Nasze oddziały
Kontakt

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY
RODZINIE WE WŁOCŁAWKU

ul. Ogniowa 8/10
87-800 Włocławek
tel. (centrala): 054 423-23-00
tel./fax: 054 423-23-19


Przydatne linki
Nasi przyjaciele

Copyright C 2008 Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie